Biografia

Biografia

Piotr Przedbora to jeden z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia. Po ukończeniu szkoły muzycznej II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim pod kierunkiem Mirosława Drożdżowskiego podjął w 2013 roku studia na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie gitary profesora Marcina Zalewskiego, które ukończył z wyróżnieniem w 2018 roku. Dla rozwoju muzycznej kariery gitarzysty kluczowa była także współpraca z Judicaël’em Perroy, wybitnym gitarzystą i pedagogiem paryskim. 

Gra na gitarze jest dla Piotra Przedbory życiową pasją: z powodzeniem wykonuje on repertuar muzyczny od klasycyzmu po współczesność. Muzyk jest stypendystą: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rządu Polskiego w programie „Młoda Polska” (dwukrotnie), Marszałka Województwa Łódzkiego (trzykrotnie), Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego (dwukrotnie) oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jest również laureatem ponad 20 konkursów rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej, w tym 19 pierwszych miejsc i 3 Grand Prix. Na przełomie roku 2013/2014 ukazała się debiutancka solowa płyta Piotra. Pod koniec grudnia 2017 roku miała swoją premierę druga solowa płyta artysty (obydwie zostały wydane pod szyldem wydawnictwa DUX). W tym samym roku gitarzysta uczestniczył w nagraniach płyty pt. Suita Hiszpańska z muzyką Romana Maciejewskiego (płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Chopin University Press, 2018). Znalazła się na niej m.in. światowa premiera fonograficzna Suity Hiszpańskiej na duet gitarowy, którą Piotr nagrał wraz z Ksawerym Jastrzębskim. 

Pod koniec 2018 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się kolejna płyta z jego udziałem. Na monograficznej płycie Krzysztof Penderecki. Concertos, Vol. 7 można usłyszeć m.in. Koncert na altówkę (gitarę) i orkiestrę. Partii solowej, w autorskim opracowaniu Piotra, towarzyszy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą samego Ś.P. Krzysztofa Pendereckiego. W 2019 roku płyta ta została nominowana do nagród fonograficznych Fryderyk oraz ICMA. W czerwcu tego samego roku miała swoją premierę trzecia solowa płyta Piotra Guitar Evol.3ution+Orchestra, na której znalazły się trzy koncerty z towarzyszeniem orkiestry wybitnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Meyera oraz Mikołaja Góreckiego. Artysta prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Najczęściej występuje z repertuarem solowym. Współpracuję również ze znakomitymi muzykami i zespołami: Julią Wrońską (skrzypce), Ksawerym Jastrzębskim (gitara), Adamem Wochem (gitara), Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus im. Jerzego Semkowa. Oprócz regularnych koncertów Piotr prezentował swój program na żywo również w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, między innymi w Polskim Radiu RDC, TVP Polonia, TVP Łódź, hiszpańskiej Intercomarcal TV oraz w TVP Kultura w programie Scena klasyczna, w którym wystąpił z recitalem solowym oraz w duecie ze skrzypaczką Julią Wrońską.